Swap – výměna věcí bez peněz a udržitelně pro přírodu

Znáte ten pocit, který vám říká: „Vytřídila bych si nějaké oblečení, mám plnou skříň, ale co s ním pak budu dělat? Z posledního třídění tady mám ještě plnou tašku a stěží jsem prodala jen dva kousky…“ Dobře znám ty obavy a vím, kolik práce to dá, prodat obnošené oblečení.

Co kdyby to šlo i jinak?

Když teď třídím skříň se svým oblečením, pouštím se do toho s lehkostí. S každým kouskem se rozloučím poděkováním. Vím, že mě už posloužil, a nebo mě něco naučil.

A s lehkostí proto, že:

Za prvé, řídím se KonMari metodou – vyndám všechno oblečení ven ze skříně a šuplíků na jednu hromadu a vybírám si, co chci, aby mi zůstalo – dám na svůj pocit radosti. Ptám se sama sebe: Dělá mi to radost?

Ze začátku to není jednoduché, umlčet rozum, který do toho mluví a připomíná například, že ten docela drahý kousek nemůžu dát jen tak pryč … Věřte mi, že tento proces je velice očistný. Učí nás rozpoznat a pouštět, to, co nám už neslouží a to jak na rovině fyzické, tak později i na rovině psychické. Časem si totiž začneme více důvěřovat a stát si za svými rozhodnutími. I to je kouzlo KonMari metody!

Co s tím oblečením budu dělat? Zase mi to bude doma dlouho ležet …

Za druhé, už dopředu mě neděsí ten proces, co budu s vyřazeným oblečením dělat. Dřív jsem se snažila dost takového oblečení prodat dál. Dlouhou dobu ale strašilo doma, než se prodalo a většinou to skončilo tak, že můj celkový energetický výdaj nebyl v rovnováze s utrženými penězi. Jsem si jistá, že to znáte taky a víte, co to obnáší. Tak jen pro připomenutí:

Nafotit, změřit rozměry, přesně popsat každý detail nebo vadu, ocenit, umístit na prodejní portál, komunikovat s případnými zájemci (tzn. často se opakuje předešlý proces – znovu přeměřujeme, fotíme na své postavě, protože zájemkyně si neumí představit, jak ten kousek asi vypadá, když je oblečený, odepisujeme a držíme rezervace …) Když se zadaří a obchod klapne, pak už zbývá jen domluvit platbu – poslat číslo účtu a pohlídat si, až platba přijde, sehnat vhodnou krabici nebo jiný obalový materiál, zabalit, nadepsat, vypsat podací lístek, vystát dlouhou frontu na poště, zaplatit poštovné a doufat, že balík dojde a kupující bude spokojená …

Swap – výměna bez peněz a udržitelně pro přírodu i pro nás

Zjistila jsem, že to jde dělat i jinak. Bez peněz, udržitelně. A není to záležitost jen pro hipstery.

Osud mi do cesty přivál do cesty Lucku Poubovou z Udržitelně chic, která spolu s Kristinou Holubovou začala s organizováním Swapů (Výměnných bazárků) pod značkou Swap_prague, a já měla jasno v tom, že tohle je ta cesta, jak se vypořádat s oblečením, které já už neunosím.

A naopak.  Třeba tam zase najít kousek, který si s radostí vezmu domů, bez toho, aniž bych pro nový musela do obchodu.

U Swapu totiž zcela odpadá celý proces popsaný výše.  Prostě jen sbalíte do tašky věci, které už nechcete a donesete je organizátorkám, které už se o všechno postarají. A tak i svým klientkám, se kterými třídíme šatník,  Swap doporučuji jako skvělou formu výměny věcí.

Všechny tyhle věci byly k mání na Swapu, kde jsem byla nedávno.

      

Na reportáž České Televize z jednoho pražského Swapu se podívejte zde:

Dones – vyměň – odnes

A protože mě brzy čeká organizace místního Swapu u nás v městské části, sešla jsem se s Luckou Poubovou a požádala ji o rozhovor, kde by vám přiblížila, co takový Swap je a jak funguje?

„Swap je výměna. Funguje tak, že přinesete např. oblečení (ale můžou být i tematicky zaměřené swapy např. na knihy, domácí potřeby apod.) a odnést si můžete cokoliv, co potřebujete nebo se vám líbí a to zdarma. Pozitivní na něm je to, že šetříte zdroje – nejen ty vlastní (peníze), ale především ty primární, ze kterých jsou věci vyrobené. Výměnou věcí se učíte sdílet, a nelpět na nich.“

Lucko, co bys doporučila všem těm, kteří jdou na Swap poprvé? „Pro tyto případy jsem připravila tzv. zásady ostříleného Swapera:

Zásady ostříleného swapera

  • Ví, že lokální přímá výměna je nejšetrnější a nejúčinnější zbůsob ekologického získávání věcí.
  • Na výměnu nosí jen věci v dobrém stavu a čisté, takové, které by třeba daroval i svým přátelům.
  • Jeho záměrem je udělat radost ostatním a zbavit se věcí smysluplně. Je spokojený, když jeho věci mohou i nadále sloužit ostatním.
  • Ze swapu si odnáší věci, které mu činí radost nebo je potřebuje pro sebe a své nejbližší – v množství, které sám unese.
  • Je ohleduplný k ostatním, vrací věci na svá místa, zachová klid i v tlačenici a usmívá se na své okolí.
  • Swap bere jako zábavu a při každém swapu si zažije pořádnou dávku adrenalinu.“

Dá se říct, kdo je typickým „zákazníkem“ Swapu?

„Jsou to ženy, od dospívajících slečen až po babičky.“

Na dnešní rozhovor do kavárny jsem já sama přišla s „vyswapovaným“ batohem a hrdě jsem ho ukazovala Lucce, byl to můj úlovek z posledního Swapu. I o tom se Lucka rozpovídala … Jak tam chodíme lovit poklady a máme radost, když objevíme kousek v dobré kvalitě! A tak rozhovor sklouzl do lehce zenového tématu. Když dáváš, tak dostáváš.

Když tam totiž ty sama nedoneseš ty svoje poklady, tak je tam ten druhý nemůže ani objevit.

Za sebe ještě dodávám, dávejte si pozor na to, co si domů nosíte, v začátcích to hodně svádí k tomu, brát si věcí tak nějak víc…

TIP JAK SE PŘIPRAVIT NA SWAP OBLEČENÍ

Vyndejte všechno své oblečení ven ze skříní na hromadu

Každý kousek vezměte do ruky a zeptejte se sami sebe: Dělá mi to radost?

Vaše „srdcové kousky“ uložte zpátky do skříní složené vertikálně podle KonMari

Těm, které už nechcete, poděkujte, rozlučte se s nimi a odneste na Swap, kde udělají radost někomu dalšímu

Lucko, vím o tobě, že máš za sebou úklid bytu po vzoru KonMari a díky tomu jsme se vlastně i poznaly. Co tě na této metodě zaujalo nejvíc?

„Myšlenka na první swap vznikla před třemi lety, když jsem třídila věci v kuchyni právě podle KonMari. Viděla jsem, kolik věcí, které já nepotřebuji, může využít ještě někdo jiný. V té době jsem pracovala v Bezobalu. A na první swap dorazili kamarádi, komunita lidí kolem Bezobalu, na ten další už kamarádi kamarádů a takhle se to postupně rozjelo.

Metodu KonMari vidím jako skvělý nástroj na to, jak se připravit na Swap. Mění zajeté koleje a pomáhá vyjít ze své komfortní zóny. Mě osobně KonMari metoda dodala seběvědomí, teď vím, že co si usmyslím, to dodělám!“

Myslím, že tohle je super závěr dnešního příspěvku a já doufám, že jsem vás inspirovala k tomu provětrat šatník a vyrazit na Swap.

Třeba zrovna k nám do Kbel, kde s Ivanou Hulešovou pořádáme první kbelský Swap dámského oblečení a doplňků. Věřím, že z toho vznikne tradice a budeme se tak potkávat pravidelně.

Já tam budu po celou dobu a můžete se mě ptát na cokoliv, co vás bude zajímat k organizaci domácnosti a třídění věcí.

Jana

Jana Böhmová
Mou vášní je pořádek. Pomocí metody KonMari podporuji klienty k dosažení jejich vysněného životního stylu. Pomáhám jim zkrotit chaos v domácnosti, zbavit se nepotřebných věcí, nastavit pravidla organizace a tím získat více času, energie a radosti v životě.

Můj příběh si přečtěte zde >>

Pro všechny, kteří chtějí doma zkrotit chaos, jsem napsala e-book Jak začít s debordelizací - 6 prvních kroků k pořádku >>
Komentáře