Před Vánocemi neuklízejte

Když vám konzultantka organizace domácnosti radí neuklízet, vydržte, ví, proč to říká. Jana Böhmová v Česku šíří uklízecí filozofii Marie Kondo. Zjednodušte si život a obnovte pořádek v domácnosti a v hlavě.

Jak ses stala Krotitelkou chaosu?

Uklízím ráda, ale ještě radši jsem v prostředí, které vyzařuje harmonii a není zahlcené věcmi. Mám tak prostor pro sebe a vlastní myšlenky či aktivity. V chaosu bych byla unavená. Zároveň jsem zjistila, že lidem, kterým nejde udržování pořádku tak snadno, dokážu pomoc a nastolit určitý řád ve večech. Pak se dostaví i jistý druh svobody a lehkosti.

Jak udělat první krok z chaosu?

Nejdříve to musíte cítit a chtít se s přebytečnými nebo nezorganizovanými věcmi vypořádat a změnit to. Nebrat to jako trendovou záležitost, musí to vycházet z vás a pak už se jen držet určitého návodu. Těch je mnoho a osobně učím a používám v praxi metodu Marie Kondo.

Co ty a předvánoční úklidy?

S vánočními úklidy u mě přichází pro mnohé paradox, že doma před Vánocemi neuklízím. Neschvaluji to v napjatém vánočním shonu. V průběhu celého roku udržuji pořádek a Vánoce mám vyhrazeny pro sebe a setkávání s přáteli. Proč bychom měli například mýt okna zrovna v tento čas? Už to nedoženem a způsobujeme si zbytečný stres. kterého je už tak všude dost. Navrhuji chytřejší řešení, kdy si přes rok rozvrhnete činnosti tak, abyste už před Vánocemi byli v klidu.

Je domov místem, kam se rádi vracíte, protože jste obklopeni věcmi, které vám dělají radost?

Takže nemusím mít umytá okna a je to v klidu?

Prostě bychom si měli uvědomit, že nás to nedělá špatnými, když to nestačíme umýt. Okna nebo vyčistění lustru bych nechala na jaro, kdy máme na tyto věci více energie. V zimě si radši zalezte 🙂

Jaké máš tipy na úklid před Vánocemi?

Někdy se stane, že při klasickém uklízení a čištění se dostanete i k třídění a vyhazování věcí, to vás, zvláště teď, může dost vyčerpat, rozložte si to a nejděte příliš do hloubky. Dejte si čas.

Co říká metoda KonMari na dárky?

Marie Kondo píše, že dárek vám udělá radost a splní účel v konkrétní čas obdarování a pak už je na obdarovaném, co s dárkem udělá. Tedy se nemusíte obklopovat věcmi, které se vám nelíbí, jen proto, kdyby dárce přišel na návštěvu. Nikdo by po vás neměl chtít, abyste se k tomu nutili, když by vám to nedělalo radost.

Text rozhovoru Kristýna Holubová, vyšlo v čísle 528 v časopise Nový prostor. Zakoupením časopisu přispějete 25 Kč přímo konkrétnímu prodejci.

V tištěné verzi časopisu najdete dáreček ode mne pro vás. Přeji vám Vánoce prožité v radosti! 

Nadělte (si) více prostoru a harmonie doma. Darujte Dárkový poukaz.

Jana Böhmová
Mou vášní je pořádek. Pomocí metody KonMari podporuji klienty k dosažení jejich vysněného životního stylu. Pomáhám jim zkrotit chaos v domácnosti, zbavit se nepotřebných věcí, nastavit pravidla organizace a tím získat více času, energie a radosti v životě.

Můj příběh si přečtěte zde >>

Pro všechny, kteří chtějí doma zkrotit chaos, jsem napsala e-book Jak začít s debordelizací - 6 prvních kroků k pořádku >>
Komentáře