Plná skříň a přesto nic na sebe, známe to všechny, myslím. Schválně, otevřete si svůj šatník a zkuste odhadnout kolik procent věcí z něj doopravdy nosíte. A zdůrazňuji ještě, nosíte s radostí. Uvádí se, že jen 20%, zbylých 80% jen leží ladem a čeká … až zhubneme, ztloustneme, budeme mít na danou věc náladu, až si k té halence dokoupíme správné kalhoty, až bude větší zima, větší teplo, přeci to jen tak nevyhodím … najde se stovka až 🙂 Jak to máte vy?
Podle jednoho průzkumu, ženy stráví až rok života rozhodováním, co si vezmou na sebe.
A tak každé ráno stojíte před skříní, které doslova přetéká, ale nemáte co na sebe. Jak z toho ven? Mě se velmi líbí přístup, který ukazuje Marie Kondo, ponechat si oblečení, které nám přináší radost. Zjistila jsem však, že pro mnoho lidí je tento způsob docela obtížný, alespoň na začátku, než sami získají jistotu ve svých pocitech a rádce rozum jim do toho přestane mluvit.
Také jsem měla jedno takové „sako z rozumu“ ve skříni. Bylo opravdu pěkné, kvalitní látka i precizní ušití, žádná laciná záležitost a dlouhou dobu u mě bydlelo ve skříni. Častokrát jsem o něj ráno zavadila pohledem, v tu samou chvíli se objevily myšlenky, jako, že je škoda, že tady jen tak leží, že je pěkné, ale já se v něm necítím dobře apod. Že si ho vlastně ani nemám kam vzít, protože od doby, kdy jsem si ho kupovala jsem změnila životní styl. A tak minulý týden „nemilé“ sako šlo do světa (rozuměj do kontejneru s textilem) a s ním i další podobní adepti na zbytečné myšlenky, které se každé ráno potichounku vkrádají. Čas od času potřebují provětrat všechny skříně, i ty mé.
Pro všechny, kdo si netroufáte, rovnou najet na metodu Marie Kondo „přináší mi to radost?“ mám dva způsoby, jak zjistíte, že máte dané oblečení opravdu rády (píšu záměrně tvrdé „y“, pokud tento článek čte muž, tak se omlouvám za jistou diskriminaci, ale myslím, že přeplněnost šatních skříní se týká převážně žen).
1. Metoda „Kufr – balíme se na dovolenou“
V letním období skoro každý vyráží na dovolenou a balí si s sebou věci. Většinou jsme omezeni jedním, max. dvěma zavazadly. Zkuste pozorovat, které věci si s sebou berete nejčastěji, které zabalíte jako první, to jsou ty, které vám dělají radost. Na dovolené se každý chce cítit dobře. Málokdo si s sebou bere věci které nemá rád, jsou „ošuntělé“, z nepříjemného materiálu, nesedí mu, že je tam tzv. donosí apod. Vsadím se však, že každý takové věci doma má … A tak první, takovou jemnější metodou, může být Metoda kufru – sbalte se do dvou kufrů na dovolenou a je to 🙂 Možná teď namítnete, že na dovolenou k moři si s sebou neberete pracovní kostýmky do kanceláře. To dá rozum, jasné a tak jeden kufr si sbalte „jakože“ na pracovní cestu.
2. Metoda „Měsíc zkoumám, jak se v oblečení cítím“
Během jednoho měsíce zkoušejte různé kombinace oblečení a zkoumejte jak se v jednotlivých kouscích „outfitu“ cítíte. Možná právě toto tričko někde škrtí a je vám v něm nepříjemně, možná právě tyhle kalhoty nejsou váš styl, nesedí vám barva apod. Připravte si krabice nebo si pocitově rozdělte skříň na dvě zóny, jedna bude na věci, které jsou ok (rozumějte, cítíte se v nich dobře) a druhá na věci, které zas až tak ok nejsou (necítíte se v nich dobře). To by vám na konci měsíčního experimentu mělo dát jasnější obrázek toho, v čem je vám dobře a co rády nosíte a kterých věcí se můžete s klidným svědomím zbavit.
Doufám, že tímto článkem pomůžu těm nerozhodným z vás nastavit jasnější a jednodušší šatník, ze kterého každý kousek budete nosit s radostí. A možná se vám také lépe ukáže váš osobní styl. A v neposlední řadě budete mít ráno více času.
A pokud ještě nevíte jak začít krotit další oblasti domácnosti, stáhněte si zdarma průvodce .
Budu ráda, když mi napíšete, jak se vám tyto metody osvědčily v praxi a pokud přiložíte i fotky skříní před a po, bude to úplně super.
Mějte krásné léto!
Jana