Moje přiznání – velký vánoční úklid

Abych v adventním čase, či snad několik dnů před Štědrým dnem umývala okna nebo komplet uklízela celý byt? Ne, to já nedělám. Na Vánoce neuklízím. Ve vánočním čase si vychutnávám slavnostní atmosféru, procházky po trzích večerním městem a setkávání s rodinou a přáteli.

Takový ten klasický úklid (vysát, vytřít podlahu, utřít prach, umýt koupelnu) dělám totiž průběžně po celý rok, a tak nevidím důvod, proč se v tak pěkný čas pouštět do  úklidu generálního. V průběhu roku také vyřazuji předměty, které už neslouží nebo mi nedělají radost.

Fotky v koláži jsou z našich Vánoc 2016

Vánoce jako svátky klidu a míru?

Tohle slovní spojení už je klišé a když ho zadáte do Googlu, vyskytuje se na třetí příčce ve výsledcích vyhledávání.  Myslím, že hodně lidí by si přálo je tak prožít. Jste taky mezi nimi?  Vánoce jako křesťanský svátek a doba před nimi symbolizuje přípravu na příchod Ježíše Krista. V pohanském pojetí zase oslavy spojené se zimním slunovratem.

Mnoho z nás dnes Vánoce vnímá spíše jako svátky, kdy rodina tráví čas pospolu. Proč si je tedy neužít jinak než uklízením?

Symbolika předvánočního úklidu

V dobách našich předků to byl především čas, kdy rozjímáním (všimněte si, že tohle slovo se vyskytuje v mnoha vánočních písních), modlitbou a půstem (… a když nebudeš jíst, uvidíš zlaté prasátko) lidé očišťovali své tělo i duši.

A své příbytky uklízeli i fyzicky. Ovšem v té době lidé žili více v souladu s cyklem přírody, než my dnes.  Tzn. že od jara do podzimu byli většinou venku a starali se o svá hospodářství a políčka. A tak nejvíce času na úklid doma jim zbývalo právě v době, kdy už venku nepracovali.

Dnes většinou všichni pracujeme stejně výkonně po celý rok. Mě tedy takové to šílené vánoční gruntování nepřipadá moc logické.

A když si pořádek děláte pravidelně během celého roku, nic takového jako velký vánoční úklid, ani nebudete potřebovat. 

Advent – čas se zastavit

Využijme tedy nadcházejícího adventního času k tomu, abychom se ohlédli zpátky za uplynulým rokem a podívali se na vše, co se nám podařilo, co jsme zažili.  Dejme si čas na to, abychom procítili naše přání na rok další.

Jak připravuji náš domov na Vánoce?

Především zdobím a dekoruji, ozdobím balkón a vchodové dveře, vyrábím adventní věnec.  Naplánuji setkání s rodinou a přáteli. Peču jen tolik cukroví, aby mě to bavilo, nesoutěžím o nejvíc napečených druhů 🙂

Když bychom aplikovali pravidlo KonMari, dělám jen to, co mi dělá radost. Zkuste si tedy letos u každé činnosti položit tuto otázku. A to, co vám radost nedělá delegovat na někoho jiného. Každý má vášeň v něčem jiném, někdo rád peče, vaří, jiný rád zdobí nebo nakupuje … A kde je psáno, že se musí dodržovat všechny tradice?

Na kurzu Vázání adventních věnců jsem vloni byla u MFART.CZ – Markéty Fleischnerové

Co můžete udělat už teď?

  • zkontrolovat stav vánočních ozdob, tím získáte i přehled kolik jich máte a snáze odoláte nákupu nových
  • zkontrolovat stav vánočního osvětlení na stromek, není příjemné zjistit na poslední chvíli, že nesvítí
  • poklidit na pracovní desce v kuchyni – čím méně věcí tam máte „vystavených“ – tím snadněji se uklízí a o Vánocích se budete ve vlastní kuchyni vyskytovat přeci jen častěji
  • zeptat se vašich blízkých, co si přejí dostat za dárek, alespoň obecně – předejdete tak „nevhodně“ zvoleným dárkům
  • nakoupit suroviny na pečení – jestli pečete 🙂
  • děti mohou napsat dopis Ježíškovi

Jestli se chcete vrhnout na větší  „debordelizaci“, doporučuji vyčkat na dobu po Novém roce. E-book zdarma si však můžete stáhnout už teď.

Přeji klidný adventní čas.

Jana

Jana Böhmová
Mou vášní je pořádek. Pomocí metody KonMari podporuji klienty k dosažení jejich vysněného životního stylu. Pomáhám jim zkrotit chaos v domácnosti, zbavit se nepotřebných věcí, nastavit pravidla organizace a tím získat více času, energie a radosti v životě.

Můj příběh si přečtěte zde >>

Pro všechny, kteří chtějí doma zkrotit chaos, jsem napsala e-book Jak začít s debordelizací - 6 prvních kroků k pořádku >>
Komentáře