CO JE KONMARI™ METODA? 

„Když se sami sebe tážete, co chcete vlastnit, ptáte se tím vlastně, jak chcete prožít svůj život." 

Marie Kondo

Marie Kondo

je japonská odbornice na uklízení, autorka knihy „Zázračný úklid – pořádek jednou pro vždy“, která se stala světovým bestsellerem. Také její další kniha "Žít s radostí" se těší veliké oblibě a ostatně už název sám napovídá, jaký přesah úklid touto metodou má. 

Od ledna 2019 ji můžete vidět na Netflixu, kde má úspěšnou televizní show a skrze úklid pomáhá lidem vrátit radost do života. 

Její metoda KonMari™ je založena na myšlence, obklopit se věcmi, které v nás vyvolávají radost a promlouvají k našemu srdci. 

Přirozeným důsledkem úklidu je rozšíření tohoto měřítka i pro další oblasti našeho života, jako jsou vztahy, myšlenky či rozhodnutí ... 

Nejlepší způsob, jak to poznat, je vzít každý předmět do ruky a zeptat se: „Přináší mi to radost?“ Pokud ano, pak si věc ponechat a všeho ostatního se zbavit. Potom určit, kam uložíme to, co si ponecháme. Celá tato metoda je založena na myšlence "pozitivního" výběru. Nevybíráme tedy co vyhodíme, ale naopak to, co si chceme ponechat a co v nás vyvolává radost. Rozhodujeme se svým srdcem. 

„Jakmile začnete uklízet, přiměje vás to přenastavit váš život. V důsledku toho se váš život začne měnit. Proto by také měl úklid vašeho domova proběhnout rychle. Umožní vám to zabývat se otázkami, které jsou skutečně důležité.

Uklízení je jen nástroj, není konečným cílem vaší cesty.

Tím pravým cílem by mělo být zavedení životního stylu, jaký si přejete mít, až ve vaší domácnosti zavládne pořádek.“ Marie Kondo

Úklid touto metodou má svá pravidla

Ještě než se do úklidu pustíte,  udělejte si čas a zamyslete se nad tím, co vás k úklidu jednou pro vždy motivovalo. Jak chcete žít? Jak se chcete doma cítit? Každý to má jinak a je dobré si to ujasnit hned na začátku, napsat si svá "proč", dobrý nápad je vytvořit si z obrázků "vision board". 

Úklid poté musí začít zbavováním se věcí, tzn. projít si všechny své věci a rozhodnout se, zda v nás vyvolávají radost. Vytříděným věcem poděkujeme za to, jak nám sloužily. A věcem, které si chceme ponechat, určíme, kam je uložíme.

Důležité je uklízet podle kategorií nikoliv podle místa. Jen tak dosáhneme trvalého pořádku.


Pořadí je následující

  • Oblečení
  • Knihy
  • Papíry
  • Komono (různé drobnosti např. z kuchyně, koupelny, elektrické kabely apod.)
  • Sentimentální předměty (fotografie, deníky, dopisy, věci z dětství)

Uklízejte vždy jen jednu kategorii podle pořadí nahoře, teprve když máte hotovo, přejděte na další.

Představte si sami sebe, jak žijete v prostředí, kde je pouze to, co vám přináší radost. Není to životní styl, o jakém sníte?

Jako KonMari™ Consultant in Training  vás ráda provedu na cestě za vaší radostí. V případě zájmu o úklidovou konzultaci mě kontaktujte.   

Více o Marii Kondo si můžete přečíst na jejích stránkách