A troufám si tvrdit, že vy jste na tom pravděpodobně úplně stejně. Dárek, který mě nevezme za srdce, nepřináší mi radost. A po Vánocích máme téměř všichni těchto dárků doma nejvíc. Ale i v průběhu roku se nám takový může objevit.
Narozeniny, svátky, výročí – všude tam číhají dárky, o kterých vám chci napsat a poradit, jak se s nimi vypořádat. „Vonná“ svíčka, která nám ale nevoní. Hrneček na čaj, už asi padesátý v řadě. Spousta „firemních“ věcí s logem, klíčenky, diáře, deštníky a další drobné věci, které společnosti koncem roku rozdávají jako dárečky svým klientům. Trefou vedle však může být i dárek zážitkového charakteru. Taková permanentka do posilovny, tak ta by třeba mě nepotěšila 🙂
Jak jsem se s takovými dárky vypořádávala dříve? Chvilku, někdy i delší chvilku, třeba rok do dalších Vánoc, mi doma ležely a když jsem dělala „čistku“ např. ve skříni, tak jsem takový nechtěný dárek vzala a buď darovala dál nebo prodala, prostě našla mu využití u něhoho jiného.
Většinou mě ale trápily výčitky, že se takového dárku zbavuji. Protože člověk, který mi je daroval vynaložil na jeho pořízení nějakou energii, peníze, čas. Dárek byl tedy fyzicky pryč, ale pocit viny zůstával.
Teprve s přečtením knihy Zázračný úklid od Marie Kondo, jsem se nad významem dárků začala zamýšlet jinak.
Marie říká, že: „Skutečným účelem dárku je být obdržen. Dárky nejsou „věci“, ale jsou prostředkem k vyjádření něčích citů.
Když se na to podíváte z tohoto úhlu pohledu, nebudete pociťovat výčitky svědomí kvůli tomu, že je vyhodíte.
Prostě jim poděkujete za radost, jakou vám udělaly, když jste je dostali. Ovšemže by bylo ideální, kdyby vás těšilo je používat. Ale člověk, který vám je daroval, jistě netouží po tom, abyste je používali jen z pocitu povinnosti nebo je bez použití odložili a cítili se provinile, kdykoli se na ně podíváte.“
Skutečným účelem dárku je být obdržen. Dárky nejsou „věci“, ale jsou prostředkem k vyjádření něčích citů. M. Kondo
Teď, když se na to dívám touto optikou, je pro mě daleko snazší se takového dárku zbavit.
V celém konceptu metody KonMari (uklizeno jednou provždy) jsou dárky řazeny do kategorie Komono. Připomeňme si jen pro úplnost správné pořadí úklidu – jako první se pouštíme do oblečení, následují knihy, dále papíry, pak už zmíněné Komono a naposledy věci se sentimentální hodnotou.
Osobně si myslím, že v případě dárků, které nám nepřinášejí radost není důvod otálet se zbavením se jich. Zpátky vás teď už jen možná brzdí otázky kam s nimi? Např. teď v povánoční době jsem narazila na Facebooku na událost „Vyměň dárek“. Důkaz, že s dárkem se do vkusu čas od času prostě netrefíme. Dalším tipem mohou být celoroční „Swapy“ kam lze věci přinést a na oplátku si něco odnést a nebo taky nic, to záleží čistě na vás. Jeden takový se konal třeba zde. Nebo lokální „Zero waste“ skupiny, kde tyto věci můžete darovat.
Leden je měsíc, kdy si dáváme předsevzetí na nový rok, přemýšlíme nad svými sny, přáními a plány. Pokud jedno z vašich přání je mít čistý, organizovaný domov, zbavit se věcí, které vám nepřinášejí radost, můžete si stáhnout e-book zdarma, kde najdete tipy, jak začít.
Pomohl vám článek s náhledem na dárky, které nepřinášejí radost? Budu ráda za sdílení dál.
Jana