Uklizeno napořád? Nezaměňujme úklid a pořádek.

Sen dozajista mnoha z nás.  Ale jde to vůbec?

Mám ráda knihu Marie Kondo, která se jmenuje Zázračný úklid – pořádek jednou provždy. Mám však pocit, že ten český název, který kniha dostala, ne tak úplně odpovídá obsahu, tomu o čem v ní Marie píše. V anglické verzi se kniha jmenuje „The Life-Changing Magic of Tidying Up: The Japanese Art of Decluttering and Organizing“ (volně překládám jako „Kouzlo úklidu, které vám změní život – japonské umění debordelizace a organizace“). Zkráceně řečeno, když si nechám doma jen ty věci, které mi dělají radost, změní se mi život.

Můj dojem z názvu je ten, že nám slibuje návod na to, jak už nikdy nebudeme muset uklízet. Tato má poznámka se týká opravdu jen názvu, protože jinak je kniha plná výborných rad, a určitě ji doporučuji přečíst.  Já jsem si zamilovala skládání oblečení „na stojato“.

Organizace a systém versus pravidelný úklid „špíny“

V této souvislosti bych ráda zmínila, že je potřeba oddělit dvě různé činnosti a to Organizaci domácnosti (kdy mám doma ve věcech systém a řád, zorganizováno vše tak, aby se v tom vyznali i ostatní členové domácnosti) a na straně druhé Úklid (ve smyslu zbavování se fyzické špíny, umytá okna, utřený prach, čistá podlaha …). Ano, organizaci můžu nastavit v relativně krátkém čase a pak už jen za pochodu dolaďovat detaily. Ale úklid, ten nám neskončí nikdy (okna je čas od času prostě potřeba umýt, prádlo vyprat a tak dále, známe to všechny …

A co především chci tímto článkem říci, je to, že správně nastavenou organizací si ten pravidelný úklid (ve smyslu vysát, vytřít prach atd.) můžeme zjednodušit a ulehčit. A nebo naší paní uklízečce, která tak u nás stráví méně času. Daleko lépe se utírá prach z poliček nebo skříní, kde se nepovalují odložené „drobnosti“. Daleko lépe se vytírá podlaha, kde se neválí hromádky různých věcí.

Obě dvě činnosti jsou důležité a jsou součástí našich domovů a tím i nás samotných.  Protože vnější očista je často propojena s tou vnitřní a naopak. Není v tom potřeba ani vidět žádnou esoteriku. Opět, to známe z našeho života, daleko lépe se nám dýchá v bytě, kde je čisto a útulno. Nebo například když si chcete udělat v nějaké záležitosti jasno, zkuste umýt okna a poznáte, jak najednou uvidíte věci ostřeji.

Nejdříve je tedy dobré rozpoznat, které věci si chceme ponechat a kterých se zbavit, poté nastavit organizaci, fungování domácnosti a tím pádem mít i snadnější a rychlejší úklid.  O tom, jak jednoduše začít s debordelizací, a které kroky je dobré nevynechat, píši v e-booku Jak začít s debordelizací – 6 prvních kroků k pořádku. 

Každý z nás je originál

I když každý jsme jiný, cíl máme stejný – trávit úklidem co nejméně času. Nezapomeňte tedy, že každý máme od svého domova různá očekávání podle toho jak žijeme a jaké jsme povahy. Někdo chce mít svůj domov jako klidný přístav, kam se vrací z okolního rušného světa odpočinout si. Pro jiného je to místo pro setkávání se s velkým množstvím přátel a pořádáním večírků. Další z  domova pracuje a má ho tedy i jako svoji kancelář a tak podobně.

Nezapomeňte tato vaše přání zohlednit při tvorbě vašeho domova.

Jana

Jana Böhmová
Mou vášní je pořádek. Pomocí metody KonMari podporuji klienty k dosažení jejich vysněného životního stylu. Pomáhám jim zkrotit chaos v domácnosti, zbavit se nepotřebných věcí, nastavit pravidla organizace a tím získat více času, energie a radosti v životě.

Můj příběh si přečtěte zde >>

Pro všechny, kteří chtějí doma zkrotit chaos, jsem napsala e-book Jak začít s debordelizací - 6 prvních kroků k pořádku >>
Komentáře

Přidat komentář