Jak to ta ženská dělá? Taky jedete na vlně Zero Waste?

K sepsání článku mě inspirovalo toto video, které jsem shlédla na Facebooku. Jako milovnice přírody vítám každou snahu o zlepšení našeho životního prostředí. V poslední době se na nás odevšad valí trend „Zero Waste“. Nulový odpad v domácnosti.

Myšlenka, aby se zbytečně nevytvářel odpad a neplýtvalo se, není nová, a dalo by se říct, že úzce souvisí s minimalismem. Minimalisté se obklopují jen věcmi, které skutečně potřebují a místo věcí se soustředí na vztahy a na zážitky. O tom jak začít „debordelizovat“ píšu zde. 

Kniha Domácnost bez odpadu

Koncem minulého roku jsem navštívila diskusi, která v Praze proběhla s Beou Johnson u příležitosti prvního českého vydání její knihy  „Domácnost bez odpadu“. Nebudu se teď tady pasovat na odbornici na „Zero Waste“, neboť jí ani nejsem.  Na přednášku jsem šla z čisté zvědavosti, jak to ta ženská dělá a především snahy omezit náš věčně plný odpadkový koš.

Ještě předtím jsem však mohla nahlédnout do jedné reálné domácnosti k Martině Kročilové, která „Zero Waste“ opravdu žije a v její domácnosti mohla vidět, jak to funguje. Krásně se na to dívalo a já odcházela s odhodláním alespoň malou část toho aplikovat i u nás doma.  Martina pořádá také kurzy „Zero Waste domácnost od A do Z“, nejbližší se koná již 11.4. v Praze. Tedy v ideální jarní dobu začít s novým návykem.

Jenže vidět a skutečně to žít, je sakra rozdíl. Pokud máte představu, že po přečtení Beiiny knihy už popelnici nebudete potřebovat, tak vám chci z vlastní zkušenosti říct, že k tomu vede dlouhá cesta. A není vždy úplně pohodlná, to si přiznejme.

Jak to vidím já …

Domácnost bez odpadu vnímám tak, že je to především o změně návyků. Ale jak se říká, každá cesta, ať je jakkoli dlouhá začíná prvním krokem.  Se svou „Zero Waste“ domácností jsem tedy na začátku a rovnou říkám, že být 100% bez odpadu se mi zdá vcelku nemožné. Třeba je to snazší pro člověka, který žije sám, co já vím?

Ale už jen nákupy potravin pro naši čtyřčlennou domácnost jsou pěkný oříšek. Občas na mě někde na blogu vykoukne článek, jak lidé jezdí nakupovat s batůžkem do pražského obchodu „bezobalu“, kam si do vlastních nádob nechají navážit suché potraviny.

Vezmu-li naše projedené množství potravin, musela bych si vzít minimálně dvě krosny 🙂

Sama Bea v knize píše, že její kniha není o dosažení absolutně nulového odpadu.

Nulový odpad je idealistický cíl, ke kterému se můžeme snažit co nejvíce přiblížit a každý může zavádět alespoň ty změny, které jsou v jeho životě proveditelné. Bea Johnson

Jsou to zhruba čtyři měsíce, co se snažím odpad v naší domácnosti redukovat. Jdu cestou malých a pro mě nenásilných kroků, protože vím, že ty velké, radikální by nám dlouhodobě nefungovaly.

Zde jsou postřehy z naší domácnosti a  co se nám za tu dobu podařilo „bezbolestně“ změnit

 • místo sprchových gelů balených v plastových obalech používáme tuhá mýdla (dnes je na trhu opravdu široká nabídka přírodních mýdel a zatím tuto změnu vítám)
 • zkouším také tuhé šampony, ale svůj oblíbený, zabalený v plastu stále mám
 • plastové zubní kartáčky jsme vyměnili za bambusové (až doslouží vezmu je na chalupu na kompost)
 •  pořídila jsem si „vajíčko“ na praní – to je sice z plastu, ale zase se odbourá nákup pracího prášku (a v tomhle já nejsem „Lesana“, prala jsem v běžném prášku)
 • na nákupy již dávno nosím svoje nákupní tašky a nově jsem pořídila síťované pytlíčky na ovoce a zeleninu
 • ovoce a zeleninu objednávám  čas od času domů v „bedýnkách“ domů, na jaře se těším na trhy
 • už vím, že podlahu dobře umyje jen voda s trochou octa a éterického oleje

Jak omezit odpad podle Bei Johnson

A ještě přidávám zásady 5 Z, které Bea v knize uvádí jako snadnou cestu jak omezit objem odpadu.

 • zamítnout
 • zredukovat
 • zužitkovat
 • zrecyklovat
 • zkompostovat

V tomto směru hodlám pokračovat, jen jsem měla potřebu napsat reálnou zkušenost čtyřčlenné domácnosti žijící v bytě ve městě. V dohledné době se chystám otestovat a udělat svůj první nákup v pražském obchodě Nebaleno.

Budu ráda, když mi napíšete jaké máte zkušenosti se „zero waste“ u vás doma.

A pokud chcete začít krotit chaos hned teď, stáhněte si ebook, který jsem pro vás napsala s praktickými a prověřenými tipy jak začít.

Jana Böhmová
Mou vášní je pořádek. Pomocí metody KonMari podporuji klienty k dosažení jejich vysněného životního stylu. Pomáhám jim zkrotit chaos v domácnosti, zbavit se nepotřebných věcí, nastavit pravidla organizace a tím získat více času, energie a radosti v životě.

Můj příběh si přečtěte zde >>

Pro všechny, kteří chtějí doma zkrotit chaos, jsem napsala e-book Jak začít s debordelizací - 6 prvních kroků k pořádku >>
Komentáře
 1. Martina napsal:

  Pro nás je Nebaleno a spol…pořád velmi drahé. Nakupuji velké zásoby na 6-12mesicu dopredu ve velkych pytlích. Přijde mi úplně nehorázné, kolik odpadu „nadělají“ malé pytlíčky, to se až protáčí oči..:))

Přidat komentář