Seminář s Marií Kondo aneb zápisky Krotitelky z NY

Dnes se s vámi chci podělit o to, jaký byl seminář pro konzultantky s Marií Kondo, autorkou metody KonMari – pořádku jednou pro vždy, který se konal na přelomu září a října 2017 v New Yorku a já jsem se ho s radostí účastnila také.

Seminář byl třídenní, od pátku do neděle, vždy na celý den. Do NY jsem dorazila ve středu večer, lehce v předstihu, abych se trochu aklimatizovala a ve čtvrtek měla čas se projít po městě. Chtěla jsem si taky natrénovat cestu z hotelu na místo, kde se seminář konal.  A dobře jsem udělala, neboť můj orientační smysl trochu pokulhává a já jsem hned na první cvičné cestě zabloudila v new yorských ulicích 🙂  Ale zato v pátek jsem už šla na jisto.

Rození „organizátoři“ versus „bordeláři“

Seminář se konal v prostorách Home Studios na Broadwayi. Jednalo se zatím o jednu z největších akcí, které Marie Kondo měla, sešlo se nás 112 účastníků z 25 různých zemí (potkala jsem se s kolegyní z Izraele, Austrálie, USA, Nizozemska, Švýcarska …  a také z Česka). Převážnou část tvořily ženy, ale našli se i tři odvážní muži.

Co jsem vypozorovala, tak složení účastníků se dá rozdělit na dvě skupiny. První skupina jsou ti, kteří jsou stejně „postižení“ jako Marie a organizování a úklid milují už od dětství. Druhou skupinou jsou rození „bordeláři“, kterým, ale metoda KonMari pomohla nejen s úklidem osobních věcí, ale často díky tomu zažili i nějakou změnu v životě, a tak je to nadchlo, že se rozhodli, že tímto způsobem budou dál pomáhat i ostatním.

Pokud jste tedy rozený „bordelář“ a léta bojujete s chaosem, nepořádkem, úklid podle KonMari metody je cestou k pořádku natrvalo. 

Photo by Robert Orlowski

Pořádek jednou pro vždy – víte co vám dělá radost? 

První den, páteční ráno, nás přivítala Marie Kondo a představila nám svůj tým a také kolegyni Nozomi, která dále vedla praktickou část workshopu. Marie vyprávěla o tom, jak sama začínala s konzultacemi doma u klientů, poté  již měla diář zaplněný na dlouhou dobu dopředu a nedokázala uspokojit tak velké množství klientů a proto se rozhodla vzdělávat ve své metodě i další zájemce. Aby co nejvíce lidí skrze pořádek jednou pro vždy našlo to, co jim dělá radost.

Zmiňovala, že si všímá, jak jsou lidé unavení z toho, že mají moc věcí a toto je metoda, které jim může pomoci. Marie po celou dobu mluvila japonsky a překladatelka překládala do angličtiny.

Photo by Robert Orlowski

Myslím, že s osmi milióny prodaných výtisků knihy „Zázračný úklid – pořádek jednou pro vždy“ se dá říci, že Marie Kondo je celosvětová celebrita. Ale nemám to slovo ráda, protože ve spoustě z nás asociuje ne úplně skvostné vlastnosti. Můj osobní dojem z Marie byl však ten, že je velice milá. Dalo by se říci až éterická bytost, je totiž vzrůstem opravdu malinká. Mluví s nadšením a pokorou o své práci a za každou položenou otázku vždy zdvořile poděkuje „Arigatou gozaimasu“.

„Starejte se o věci s láskou a respektem. Mějte otevřené oči ke všemu, co si nosíte domů.“

Tyhle dvě věty jsem si ve svých poznámkách podtrhla, sama si myslím, že je to důležité. Z vlastní zkušenosti vím, že každý, kdo projde procesem debordelizace je pak citlivější na to, co si pořizuje domů (např. upřednostňování kvality nad kvantitou, přechod z normální kosmetiky na přírodní apod.).

Photo by Robert Orlowski

Nozomi nás učila jak vést konzultace

Další dny semináře jsme s Nozomi procházeli již samotným procesem konzultace.  Např. tím, jak se připravit na konzultaci u klienta, jak probíhá samotná konzultace, co je nezbytné pro její hladký průběh i jak se vypořádat s otázkami, které klienti můžou mít. Část workshopu byla věnovaná i skládání věcí, jeden den jsme si měli přinést „kousek“ který se obtížně skládá. Častokrát jsme pracovali v malých skupinkách, tak jak jsme seděli u stolů. Každý den jsme se měli posadit někam jinam a tak jsem měla možnost potkat lidi z různých koutů světa. Vedli jsem cvičné rozhovory a připravovali se na možné scénáře u klientů.

Photos by Robert Orlowski, collage by me.

Poslední den dorazily dámy, které již pracují jako konzultantky a dělily se o své zkušenosti z praxe.  V závěru dne přišla ještě řada na nezbytné formality kolem podnikání. A Marie trpělivě podepisovala knihy, které jsme si mohli přinést.

Pokud byste sami chtěli absolvovat seminář a stát se konzultantkou metody KonMari, tak o tom, jakým způsobem se můžete přihlásit na takový seminář  jsem psala v předchozím článku zde na blogu.

Teď po absolvování semináře můžu říct, že je skvělé plnit si sny a potkat tolik stejně naladěných lidí. Vidět, že úklid a pořádek nemusí být jen nuda ani něco, co se nedá hravě zvládnout. Naopak, když na začátku věnuji svoji energii a mám jasný záměr, proč chci mít pořádek, na konci mě čeká výsledek v podobě pořádku nejen ve svých fyzických věcech, ale i ve své mysli.

Photo by Robert Orlowski

Pokud cítíte, že potřebujete debordelizovat, stáhněte si průvodce jak začít.

Jana

KonMari Consultant in Training

 

Jana Böhmová
Mou vášní je pořádek. Pomocí metody KonMari podporuji klienty k dosažení jejich vysněného životního stylu. Pomáhám jim zkrotit chaos v domácnosti, zbavit se nepotřebných věcí, nastavit pravidla organizace a tím získat více času, energie a radosti v životě.

Můj příběh si přečtěte zde >>

Pro všechny, kteří chtějí doma zkrotit chaos, jsem napsala e-book Jak začít s debordelizací - 6 prvních kroků k pořádku >>
Komentáře