Čtyři kroky k lehčí koupelně a můj výběr té nej přírodní kosmetiky

Kdy jste naposledy probírala svoji pečující a zkrášlující kosmetickou výbavu? Víte o tom, že i kosmetika má svoji dobu trvanlivosti? Schováváte si ten „lepší“ krém, make-up nebo řasenku jen na výjimečné příležitosti? Pak se vám může stát, že než ho stihnete vypotřebovat, výrobek se jednoduše „zkazí“. A pak už na kůži nepatří!

Spotřebujte do …

Na většině výrobcích si můžete všimnout symbolu otevřeného víčka a pod ním číslovky (3 m, 6 m,12 m, apod.), která udává, jak dlouho po otevření by vám výrobek měl vydržet ve stavu, kdy je jeho použití pro vás bezpečné (např. 6 měsíců od otevření).

U některých kosmetických výrobků najdeme i klasické „spotřebujte do …“ Toto značení záleží na tom, zda má výrobek trvanlivost kratší nebo delší než 30 měsíců.

I přesto se vám ale může stát, že tak dlouho prostě nevydrží. Na vině pak může být třeba nesprávné skladování (kosmetické výrobky nemají rády teplo a vlhko) nebo kontaminace bakteriemi.

Vypozorovala jsem, že obecně náchylnější k rychlejšímu zkažení je přírodní kosmetika…

Jak si uspořádat kosmetiku?

Pokud máte doma jen šampón a tuhé mýdlo, asi nepotřebujete řešit, kam a jak vše uložit. Pokud ale vlastníte větší sbírku kosmetických přípravků, mám pro vás několik tipů, jak si to vše zorganizovat.

4 kroky k lehčí koupelně

1. Prvním krokem je shromáždit kosmetiku na jedno místo a jednoduše protřídit

Zlikvidovat starou, prošlou či jinak znehodnocenou kosmetiku, nebo tu, kterou už prostě nechcete používat, např. z toho důvodu, že už vám nesedí. Zůstane vám jen ta, která vám dělá radost!

2. Druhým krokem je zamyslet se nad tím, kam věci uložíte

Vyhovovala vám místa, kde byly uložené předtím? Nebo toužíte celý systém „překopat“? Zvládnete to samy nebo do toho chcete vnést nový pohled?

Marie Kondo ve své knize Zázračný úklid doporučuje mít volné plochy u vany či ve sprše, tzn. žádná výstavka lahviček s šampóny a sprchovými gely. Je to z toho důvodu, že pak máte snazší úklid. Pokud utíráte prach, nemusíte nadzvedávat lahvičku po lahvičce … Minimálně za zamyšlení to stojí.

Já jsem to vyřešila tak, že často používané lahvičky mám v přírodních košících na vaně a jsem s tím tak spokojená. Méně často používané věci mám v komodě v koupelně a dekorativní kosmetiku v ložnici, kde mám toaletní stolek se zrcadlem. Většinu věcí mám stejně schovaných v šuplících stolku, mám ráda volné plochy, nezaplněné „výstavkou“ líčidel a jiných serepetiček.

Na dekorativní kosmetiku můžete použít různé organizéry, kterých je dnes na trhu opravdu hodně. Vybírat můžete od plastových průhledných až po přírodní materiály, jako je bambus, dřevo, proutí … Skvěle poslouží i obyčejné sklenice „zavařovačky“.

3. O věci pečujte

Čas od času otřete lahvičky, aby nebyly ulepené. Pravidelně dezinfikujte štětce. Starejte se o věci tak, jak chcete aby se o ně starali v tom nejlepším kosmetickém salónu. Ten si totiž užíváte každý den doma.

4. Minimalizujte

Zamyslete se nad tím, zda opravdu potřebujete mít 5 různých druhů krémů nebo několik tipů odličovacích mlék. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že méně je více. Objevte, které běžně dostupné drogistické výrobky můžete nahradit čistě přírodní kosmetikou. Je to proces, „nesedí“ hned vše na první pokus, ale když se pak zadaří, stojí to za to.

Chcete-li mít skutečně minimalistickou skříňku v koupelně, snažte se omezit toaletní potřeby na jednu od každého produktu.

Z knihy Radost z mála – Francine Jay

Já už jsem své oblíbené našla, můžete se inspirovat zde ↓↓↓

Mých 5 favoritů čistě přírodní kosmetiky

  • Tuhý deodorant od Bio rythme (mám ráda výraznější vůni Citronová meduňka) a kuličkový od Salt of the Earth (na léto ideální vůně meloun a okurka). Přírodních deodorantů jsem vyzkoušela už docela dost a tyhle dva mi sedí nejlépe. Raději upozorňuji, že se jedná o deodoranty, neočekávejte tedy to, že se nebudete vůbec potit, jako to bývá v případě antiperspirantů …

  • Denní krém na obličej – Krásná slečna od Havlíkovy apotéky. I když už mi dávno není -náct :-), tenhle krém na moji smíšenou pokožku reaguje nejlépe. Má lehounkou konzistenci a neucpává póry.
  • Krém na obličej od Weledy – Granátové jablko. Používám ho, když cítím, že potřebuji více péče, je hutnější, nádherně pleť vyhlazuje a krásně voní.
  • Minerální makeup Annabelle Minerals. Cesta k mé zdravější pleti započala odložením klasického tekutého makeupu se silikony a objevením kouzla sypkých minerálních makeupů. Chvilku trvalo, než jsem si zvykla na jiný způsob nanášení i na to, než jsem vychytala ten správný odstín na moji pleť. Nakonec si míchám svůj vlastní, ze dvou druhů odstínů. Od té doby, co ho používám, netrpím na akné.
  • Tuhý šampón od Ponio. Šampon v tuhé formě je za mě dokonalý vynález.  Nepoužívám ho sice každý den, střídám ho i s klasickým „tekutým“. Ale tento tuhý si beru na cestu či dovolenou. Ideální do příručního zavazadla.

Pokud chcete pomoci vytřídit a uspořádat vaše kosmetické království, napište mi.

Už máte e-book o tom, jak začít s debordelizací celé domácnosti?

Přeji vám, ať si užíváte péči sama o sebe s láskou, a ať líčením podtrhnete to krásné ve vás.

Jana

Jana Böhmová
Mou vášní je pořádek. Pomocí metody KonMari podporuji klienty k dosažení jejich vysněného životního stylu. Pomáhám jim zkrotit chaos v domácnosti, zbavit se nepotřebných věcí, nastavit pravidla organizace a tím získat více času, energie a radosti v životě.

Můj příběh si přečtěte zde >>

Pro všechny, kteří chtějí doma zkrotit chaos, jsem napsala e-book Jak začít s debordelizací - 6 prvních kroků k pořádku >>
Komentáře