Kdy jste naposledy probírala svoji pečující a zkrášlující kosmetickou výbavu? Víte o tom, že i kosmetika má svoji dobu trvanlivosti? Schováváte si ten „lepší“ krém, make-up nebo řasenku jen na výjimečné příležitosti? Pak se vám může stát, že než ho stihnete vypotřebovat, výrobek se jednoduše „zkazí“. A pak už na kůži nepatří!
Na většině výrobcích si můžete všimnout symbolu otevřeného víčka a pod ním číslovky (3 m, 6 m,12 m, apod.), která udává, jak dlouho po otevření by vám výrobek měl vydržet ve stavu, kdy je jeho použití pro vás bezpečné (např. 6 měsíců od otevření).
U některých kosmetických výrobků najdeme i klasické „spotřebujte do …“ Toto značení záleží na tom, zda má výrobek trvanlivost kratší nebo delší než 30 měsíců.
I přesto se vám ale může stát, že tak dlouho prostě nevydrží. Na vině pak může být třeba nesprávné skladování (kosmetické výrobky nemají rády teplo a vlhko) nebo kontaminace bakteriemi.
Vypozorovala jsem, že obecně náchylnější k rychlejšímu zkažení je přírodní kosmetika…
Pokud máte doma jen šampón a tuhé mýdlo, asi nepotřebujete řešit, kam a jak vše uložit. Pokud ale vlastníte větší sbírku kosmetických přípravků, mám pro vás několik tipů, jak si to vše zorganizovat.
Zlikvidovat starou, prošlou či jinak znehodnocenou kosmetiku, nebo tu, kterou už prostě nechcete používat, např. z toho důvodu, že už vám nesedí. Zůstane vám jen ta, která vám dělá radost!
Vyhovovala vám místa, kde byly uložené předtím? Nebo toužíte celý systém „překopat“? Zvládnete to samy nebo do toho chcete vnést nový pohled?
Marie Kondo ve své knize Zázračný úklid doporučuje mít volné plochy u vany či ve sprše, tzn. žádná výstavka lahviček s šampóny a sprchovými gely. Je to z toho důvodu, že pak máte snazší úklid. Pokud utíráte prach, nemusíte nadzvedávat lahvičku po lahvičce … Minimálně za zamyšlení to stojí.
Já jsem to vyřešila tak, že často používané lahvičky mám v přírodních košících na vaně a jsem s tím tak spokojená. Méně často používané věci mám v komodě v koupelně a dekorativní kosmetiku v ložnici, kde mám toaletní stolek se zrcadlem. Většinu věcí mám stejně schovaných v šuplících stolku, mám ráda volné plochy, nezaplněné „výstavkou“ líčidel a jiných serepetiček.
Na dekorativní kosmetiku můžete použít různé organizéry, kterých je dnes na trhu opravdu hodně. Vybírat můžete od plastových průhledných až po přírodní materiály, jako je bambus, dřevo, proutí … Skvěle poslouží i obyčejné sklenice „zavařovačky“.
Čas od času otřete lahvičky, aby nebyly ulepené. Pravidelně dezinfikujte štětce. Starejte se o věci tak, jak chcete aby se o ně starali v tom nejlepším kosmetickém salónu. Ten si totiž užíváte každý den doma.
Zamyslete se nad tím, zda opravdu potřebujete mít 5 různých druhů krémů nebo několik tipů odličovacích mlék. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že méně je více. Objevte, které běžně dostupné drogistické výrobky můžete nahradit čistě přírodní kosmetikou. Je to proces, „nesedí“ hned vše na první pokus, ale když se pak zadaří, stojí to za to.
Chcete-li mít skutečně minimalistickou skříňku v koupelně, snažte se omezit toaletní potřeby na jednu od každého produktu.
Z knihy Radost z mála – Francine Jay
Já už jsem své oblíbené našla, můžete se inspirovat zde ↓↓↓
Pokud chcete pomoci vytřídit a uspořádat vaše kosmetické království, napište mi.
Už máte e-book o tom, jak začít s debordelizací celé domácnosti?
Přeji vám, ať si užíváte péči sama o sebe s láskou, a ať líčením podtrhnete to krásné ve vás.
Jana