Co získáte, když si vytřídíte své věci

Je ráno, stojím na nádraží a čekám na vlak. Hlásí malé zpoždění, takže mám ještě čas projít se po hale. Ospalá brouzdám kolem zavřených obchodů a najednou zahlédnu něco, co mě dokonale probudí.  Za výlohou jednoho z obchodů prodávají jarní dekoraci – květiny ve váze.

Abyste věděli o čem mluvím. Tohle jsem vyfotila v jedné pražské prodejně – není třeba jmenovat, na takové skvosty totiž narazíte často i v jiných prodejnách.  Říkám si, je nutné zatěžovat naši planetu dalším plastem v podobě „zlatého deště“. Vyrábět další skleničky? Když úplně tu samou dekoraci si můžeme vytvořit doma z toho, co tam většinou všichni máme … Prázdná sklenička od jogurtu, kousek provázku a opravdový zlatý déšť. První fotka je z prodejny a druhá od nás z domova.

Ušetřeno 100,- Kč a pocit pro přírodu „k nezaplacení“.

Zlatý déšť z obchodu za 100 Kč

Dekorace z domácích zdrojů 0 Kč

Od té doby, co jsem prošla KonMari metodou, přemýšlím o věcech jinak než dřív a tak mě napadl námět na další článek…

Co získáte, když si vytřídíte své věci? Čemu mě KonMari metoda naučila? A naučí to i vás.

Větší vnímavosti k tomu, co si domů nosíte a jak tím ovlivňujete nejen sebe, ale i okolí.

Být více vnímavá k tomu, co koupím, a co si následně domů přinesu. Přemýšlet, jestli danou věc opravdu potřebuju… Neříkám, že si teď nekoupím vůbec nic jen tak, pro radost.  Ale v každém případě více přemýšlím, než si něco domů přinesu.

Proč? Protože jsem si sama prošla procesem třídění a zbavování se věcí a viděla jsem, kolik zbytečností, se nám doma nashromáždí a kolik zdrojů v podobě energie, peněz a přírody odčerpáme. A pak se těch věcí zase pracně zbavujeme … Schválně, je pro vás jednodušší si věc koupit? Nebo se jí zbavit?

Díky protříděnému šatníku poznáte svůj osobní styl. A trendy se můžou jít bodnout 🙂

Oblečení je první kategorie, na kterou se vrháme, když jde o třídění podle KonMari metody. Pokud jste k sobě pravdiví a na otázku „dělá mi to radost“ si zodpovídáte od srdce, pak vám věci, které vám v šatníku zůstanou, krásně odhalí váš styl. To znamená, lehce uvidíte, které kousky oblečení převažují. A jakmile znáte to, v čem se cítíte dobře, přestanete si kupovat oblečení jen proto, že se vám líbilo na figuríně v obchodě, ale k vám absolutně neladí.

Ve výsledku ušetříte peníze a budete si moci dovolit kvalitnější kousky vašeho stylu. Já jsem ještě po tom, co jsem si vytřídila šatník, absolvovala barvové poradenství, takže teď už znám i barvy, které mi sednou a celkově mě podpoří.

Jsem ta, která se svobodně rozhoduje

V čem vás úklid KonMari metodou dokonale podpoří je ve svobodných rozhodnutích. Tréninkem jsou všechny ty věci, které musíte vzít do ruky a odpovědět si, jestli vám dělají radost. V průběhu procesu třídění narazíte na své bubáky a obavy se kterýma se kus po kuse vypořádáváte. Když dáváte pryč dárek, který jste dostali – co když se na mě dárce bude zlobit, když ho u mě neuvidí?  Když dáváte pryč drahý obleček, který jste měli na sobě třeba jen jednou – tolik peněz to stálo!

A když to zvládnete, tak vás  všechny tyhle věci, resp. myšlenkové pochody s nima spojené, podpoří v tom, že vy jste ti, kdo rozhoduje, čím a ve výsledku i kým se bude obklopovat. Získáte větší jistotu postavit se za sebe.

Méně je více

Já vím, že tohle už je otřepaná fráze, ale i to chci zmínit. A to se nepovažuji za minimalistu, i když velké sympatie s minimalismem sdílím.  Mít méně věcí doma znamená mít více prostoru pro život. Lépe se nám udržuje pořádek a běžný úklid je rychlejší, když je doma méně věcí. Máme tak více času na to, co máme rádi.

Fyzický prostor, který se nám zdál malý a věci už nebyly pomalu ani kam dávat, se po vytřídění stává prostorem volným. A s ním se i my můžeme doslova znova nadechnout.

Přejete si mít volný prostor jen s věcmi, které vám dělají radost a nechce se vám samotným krotit chaos? Ráda vám s tím pomohu.

E-book Jak začít s debordelizací – 6 prvních kroků k pořádku, má teď nejen nový kabátek v podobě obalu, ale nově jsem do něj zapracovala i KonMari návod v kostce. Nemusíte tak číst celou knihu Zázračný úklid,  stáhněte si e-book a pusťte se do očisty domova.

Jana

Jana Böhmová
Mou vášní je pořádek. Pomocí metody KonMari podporuji klienty k dosažení jejich vysněného životního stylu. Pomáhám jim zkrotit chaos v domácnosti, zbavit se nepotřebných věcí, nastavit pravidla organizace a tím získat více času, energie a radosti v životě.

Můj příběh si přečtěte zde >>

Pro všechny, kteří chtějí doma zkrotit chaos, jsem napsala e-book Jak začít s debordelizací - 6 prvních kroků k pořádku >>
Komentáře